Физички активности и согорување на намирници

Погледнете ја листата на активности чие согорување на калории е скоро исто како некои видови намирници. Трошењето на калории зависи од тежината и начинот и темпото на кои ги правите вежбите, а храната од тоа на кој начин и со какви состојки е подготвена.

Секако, ова е само споредба на калориите, никогаш не треба да се вежба веднаш после оброкот, ниту да се постои форсирање при правење на вакви вежби.

Дали меѓу овие намириници ќе се најдат и некои ваши омилени?

 

pomfrit-cola

 

Лименка кока-кола – 20 минути џогирање.

Помфрит (средна количина) – околу 50 минути вежбање на степер.

 

 

vino 

3 чаши (полуполни) црвено вино – околу 10 минути скокање на јаже.

 

 

 

 

toplo-cokolado 

Чоколаден мафин – 30 минути одбојка.

Чоколаден милкшејк голема чаша – околу 1 час трчање на трака.

 

 

koktel

 

Стандард чаша коктел Маргарита – околу 45 минути кошарка или одбојка.

 

 

 

pizza 

Парче пица со кулен – околу 1 час пилатес.

 

 

 

 

krofni 

Крофна со шеќер – околу 40 минути комбинација на исчекор или чучнувања.

 

 

 

pukanki 

 

Порција пуканки со путер – околу 2 часа возење на орбитрек.