„Smoothie“ од аронија, портокал и цвекло

Ова smoothie е богато со железо, витамин Ц и антиоксиданси. Поради цвеклото, помага во намалување на крвниот притисок и зајакнување на коските.

2

Потребни состојки:

200 мл кокосова вода

1 свежо цеден портокал

1 цвекло со средна големина (можете да ги употребите и листовите)

10 плодови аронија

1 кафена лажица мед

3-4 коцки мраз

3

Начин на подготовка:

Сите состојки се ставаат во блендер и се блендираат. Содржината се сипува во 2 чаши и се декорира со ливчиња од цвекло.

 

На здравје!

 

Е.С.

 

photos/ asideofsweet.com, prepgreen.com, simplycrudelicious.com

 

*За примена на препораките во текстовите поврзани со здравје и исхрана, доколку е потребно, претходно консултирајте се со стручно лице.

*Доколку преземете содржина од mygalalife.com, задолжително е да се постави извор од каде е преземена истата.