Пире од брокула

Класичното пире од компири Ви предлагаме да го замените со пире од брокула кое можете да го подготвите уште денес за денешниот ручек.

phamfatale.com
phamfatale.com

Потребни состојки:

100мл топло млеко

25гр путер

3 компири

Цветови од 1 голема брокула

Мускатно оревче

Црн или бел пипер

Сол

colruyt.be
colruyt.be

Начин на подготовка:

Компирите се лупат и се сецкаат на помали коцки. Цветовите брокула се расцепкуваат на помали парчиња и заедно со компирите се ставаат да се варат.

Откако добро ќе се сварат, се пасираат.

Се додава путерот, малку мускатно оревче, сол и бибер. Добро се промешува и се сервира.

На здравје!

 

Е.С.

 

photo1/ makeyourbabylaugh.com

 

*За примена на препораките во текстовите поврзани со здравје и исхрана, доколку е потребно, претходно консултирајте се со стручно лице.

*Доколку преземете содржина од mygalalife.com, задолжително е да се постави извор од каде е преземена истата.