„Smoothie“ од портокал, тиква и банана

Комбинацијата од тиква со портокал е одлична за одличен почеток на денот. Тиквата сама по себе содржи витамини А, Ц, Е и К, железо, магнезиум, калиум и манган. Значи, имате сè што Ви е потребно за функционирање во текот на денот.

thestayathomechef.com
thestayathomechef.com

Потребни состојки:

1 шолја севжо цеден сок од портокал

1 шолја јогурт со вкус на ванила

1 шолја пире од тиква

2 замрзнати банани

4 коцки мраз

1 кафена лажица дробени семки од тиква

Начин на подготовка:

Сите состојки се ставаат во блендер и се блендираат. Содржината сипете ја во 2 чаши и декорирајте со дробени семки од тиква.

chefsavvy.com
chefsavvy.com

На здравје!

 

Е.С.

 

photo1/ leaf.nutrisystem.com

 

*За примена на препораките во текстовите поврзани со здравје и исхрана, доколку е потребно, претходно консултирајте се со стручно лице.

*Доколку преземете содржина од mygalalife.com, задолжително е да се постави извор од каде е преземена истата.