Чиа пудинг со јагоди

Потребни состојки:

1 шолја јагоди

1 шолја кокосово млеко

1 супена лажица екстракт од ванила

6 супени лажици чиа семе

3-3

Начин на подготовка:

Јагодите, млекото и ванилата ставете ги во блендер и изблендирајте ги. Содржината сипете ја во тегла со капак и додадете ги семките чиа. Добро промешајте и оставете да отстои во фрижидер најмалку 1 час.

Содржината сипете ја во 2 чаши и додадете цели јагоди врз пудингот.

Сервирајте ладно.

2-2

На здравје!

 

Е.С.

 

Photos/pinterest.com, sproutedroutes.com,  marikosakata.com

 

*За примена на препораките во текстовите поврзани со здравје и исхрана, доколку е потребно, претходно консултирајте се со стручно лице.

*Доколку преземете содржина од mygalalife.com, задолжително е да се постави извор од каде е преземeн текстот.