„Smoothie“ комбинација-банани, ореви, мед…

Ореви, јогурт и банана, совршена комбинација со која може да се подготви вкусно „smoothie“, и  може да замени еден мини оброк или ужина.

2-2

Потребни состојки:

1 ½ јогурт со вкус на ванила

½ шолја млеко

2 банани

½ шолја дробени пекани

1 супена лажица мед

½ кафена лажица цимет

4-5 коцки мраз

Начин на подготовка:

Сите состојки ставете ги во блендер и изблендирајте. Содржината сипете ја во две чаши и декорирајте со дробен пекан.

На здравје!

 

Е.С.

photos/ americanpecan.com, blenderrecipes.us, cookingwithmammac.com

 

*За примена на препораките во текстовите поврзани со здравје и исхрана, доколку е потребно, претходно консултирајте се со стручно лице.

* Доколку преземете содржина од mygalalife.com, задолжително е да се постави извор од каде е преземeнa истата.