Подобрете ја крвната слика со црвено „smoothie“

Доколку имате проблем со анемијата и сакате да ја подобрите крвната слика, пробајте го овој рецепт кој ќе Ви помогне да дојдете до совршени резултати.

Состојки:

  • 200 мл мед
  • 200 г ореви
  • 200 г грозје
  • 200 мл сок од цвекло
  • 200 мл сок од моркови
  • 2 лимона

смути

Начин на подготовка:

Исцедете ги двата лимона и во сокот додадете го медот и сокот од цвекло и моркови. На крајот додадете ги ситно сецканите или мелени ореви и грозје.

Ќе добиете околу 1 кг лековита смеса која ќе можете да ја чувате и во стаклена тегла.

Јадете три пати дневно по една супена лажица, пред или после оброк.

 

Е.С.

*Во врска со примена на препораките во текстовите поврзани со здравје и исхрана, претходно консултирајте се со стручно лице.

 

насловна/zadovoljna.dnevnik.hr