Започнете го денот со свежо цеден зелен сок

Зеленото овошје и зеленчук содржи многу витамини и малку калории. Зелениот сок можете да го пиете во било кој дел од денот, а притоа да согорувате и калории.

Зелен сок од киви. Има одличен вкус и го подобрува здравјето. Можете да го пиете и во комбинација со млеко за да ги добиете сите хранливи состојки и протеини.

киви

Зелен сок од авокадо. Одличен е за кожата, а има и многу здравствени предности.

Зелен сок од краставица. Одличен е за детоксикација на телото, а поради тоа одличен е и за слабеење. Со него можете да постигнете беспрекорен сјај на Вашата кожа.

Зелен сок од спанаќ. Одличен е за оние кои држат диета, бидејќи е богат со протеини и витамини.

спанаќ

Зелен сок од целер. Го подобрува варењето на храната, го намалува холестеролот, како и високиот крвен притисок.

 

Е.С.

*Во врска со примена на препораките во текстовите со здравје и исхрана, претходно консултирајте се со стручно лице.

 

насловна/recipeshubs.com

сл2/ topfoodfacts.com

сл3/ halecountryclub.co.uk