Идеален пијалак кој лечи од пролетен умор

Пролетниот умор често се карактеризира со омалаксаност, недостаток на енергија или поспаност. Сокот од портокал и маслото од ленено семе може да го консумирате секојдневно. Портокалот е богат со витамин Ц, фолна киселина и калциум, додека пак, лененото семе го успорува трошењето на шеќерот од портокалот во крвта, со што енергијата која ќе ја добиете ќе трае многу подолго.

SLIKA-2

Потребни состојки:

3 портокали

1 супена лажица масло од ленено семе

100 мл вода

Начин на подготовка:

Исцедете ги портокалите и во сокот додадете го маслото и водата. Добро промешајте.

SLIKA-3

На здравје!

 

Е.С.

 

*Во врска со примена на препораките во текстовите со здравје и исхрана, претходно консултирајте се со стручно лице.

 

насловна/mport.ua

сл2/ huffingtonpost.co.uk

сл3/ wittyfeed.com