„Smoothie“ од капини за пурпурни утра

Капината е верен поддржувач на човековото здравје. Изобилува со влакна, магнезиум, калциум, манган, лутеин и витамин Ц. Има одличен ефект врз намалувањето на холестеролот во крвта, врз дигестивниот систем, зацврстувањето на коските и штити од ултравиолетови зраци. Облогите од капини помагаат во зараснување на раните.

Поради сите овие благодети, Ве советуваме да го вметнете ова „smoothie“ во Вашата исхрана.

SLIKA-2

Потребни состојки:

250 гр капини

50 гр боровинки

1,5 дцл ладна вода

1,5 дцл безмасен јогурт

Начин на подготовка:

Сите состојки ставете ги во блендер и изблендирајте. Послужете во ладна чаша.

 

На здравје!

SLIKA-3

 

Е.С.

 

*Во врска со примена на препораките во текстовите со здравје и исхрана, претходно консултирајте се со стручно лице.

 

насловна/upstateramblings.com

сл2/liquidfertilizerorganic.com

сл3/godairyfree.org