Од какви масти има потреба нашето тело?

Сите ние знаеме дека мастите не се добри за нашето тело и здравје. Тие освен што предизвикуваат здравствени проблеми, ја зголемуваат и телесната тежина, па затоа сите оние кои се на диета ги одбегнуваат мастите.

Но, дали навистина сите масти се штетни за нашето здравје?

Единствениот вид масти кои негативно влијаат врз благосостојбата на организмот се незаситените масти. Останатите видови масти можат да бидат корисни за сечие здравје.

Доколку сакате да ја контролирате Вашата телесна тежина и да имате добро здравје, слободно можете да ја консумирате онаа храна која не содржи незаситени масти, како што е на пример кокосовото масло, маслиновото масло, белката од јајцето, кашкавалот, бифтекот, лососот, авокадото, брокулата, карфиолот, кромидот,  чиа семето, оревите, лешниците, бадемите…

SLIKA-3

SLIKA-2

Е.С.

насловна сл/ healthable.org

сл2/ popsugar.com

сл3/ superfoods-for-superhealth.com

 

*Во врска со примена на препораките во текстовите поврзани со здравје и исхрана, претходно консултирајте се со стручно лице.

*Доколку превземете содржина од mygalalife.com, задолжително е да се постави извор од каде е превземан текстот.