Подгответе црн сладолед во домашни услови

Црниот сладолед стана вистински хит на интернет. Црната боја се добива од активниот јаглен кој е дел од состојките за сладоледот. Има вкус на кокос, а од таму доаѓа и неговото оригинално име „Coconut ash“. Овој сладолед нуди детоксификација на организмот, па затоа Ве советуваме да го пробате овој рецепт. Наместо лимон, слободно можете да додадете друга состојка со друг вкус (портокал, ананас, рум, чоколадо…) Пријатна забава!

SLIKA-2

Потребни состојки:

250 мл хопла

4 супени лажици активен јаглен

200 мл кисела павлака

300 мл заблажено кондензирано млеко

1 супена лажица рендана кора од лимон

1 супена лажица лимонов сок

1 супена лажица џем или слатко од лимон

1 супена лажица екстракт од ванила

 

Начин на подготовка:

 

На здравје!

 

Е.С.

pic1/ popsugar.com

pic2/ fastandfood.fr

*За примена на препораките во текстовите поврзани со здравје и исхрана, претходно консултирајте се со стручно лице.

*Доколку преземете содржина од mygalalife.com, задолжително е да се постави извор од каде е преземeн текстот.