„Smoothie“ со лубеница и млеко

Претворете ја лубеницата во здраво smoothie. Погледнете го овој рецепт:

Потребни состојки:

2 шолји сецкана лубеница

¼ ниско маслено млеко

2 шолји мраз

SLIKA-2

Начин на подготовка:

Лубеницата и млекото ставете ги во блендер и блендирајте ги околу 15 секунди. Потоа, додадете ги коцките мраз и блендирајте уште 20 секунди. Не заборавајте претходно да ги исчистите семките од лубаницата. Послужете во 2 широки чаши.

Нутритивни вредности (1 чаша):

калории – 56

масти – 0,3 гр

заситени масти – 0 гр

натриум – 19,5 мг

шеќери – 11 гр

јаглехидрати – 13 гр

влакна – 0,5 гр

протеин – 2 гр

SLIKA-3

 

Е.С.

pic1/ aboutislam.net

pic2/ citronlimette.com

pic3/ lahona.com

*За примена на препораките во текстовите поврзани со здравје и исхрана, претходно консултирајте се со стручно лице.

*Доколку преземете содржина од mygalalife.com, задолжително е да се постави извор од каде е преземeн текстот.