Tutti-frutti „smoothie“

Подгответе го омиленото шумско овошје во прекрасен пијалак!

 

Потребни состојки:

1 шолја шумско овошје

½ конзервиран ананас

½ шолја јогурт

½ банана

½ свежо цеден сок од портокал

SLIKA-2

Начин на подготовка:

Сите состојки ставете ги во блендер и изблендирајте. Содржината сипете ја во 2 чаши и декорирајте со малку шумско овошје.

SLIKA-3

Нутритивни вредности (1 чаша):

калории – 140

масти – 2,5 гр

заситени масти – 1,5 гр

натриум – 30 мг

шеќери – 16 гр

јаглехидрати – 29 гр

влакна – 2,5 гр

протеини – 3,5 гр

 

На здравје!

 

Е.С.

 

pic1/ plusminceplusjeune.org

pic2/ das-kuechengefluester.de

pic3/ prevention.com

 

*За примена на препораките во текстовите поврзани со здравје и исхрана, претходно консултирајте се со стручно лице.

*Доколку преземете содржина од mygalalife.com, задолжително е да се постави извор од каде е преземeн текстот.