Оброци за здрава коса

Здравиот изглед на косата е одраз на здравјето на целото тело. За да бидет косата убава, здрава и сјајна, потребно е многу повеќе од само употреба на шампон, балсам или капки. Потребно е правилна и разновидна исхрана. Затоа, Ви нудиме неколку превкусни коктели кои ќе служат како оброци за здрава коса:

 

Коктел 1.

½ краставица

5 моркови

1 домат

1 супена лажица чиа семе

NASLOVNA

Коктел 2.

1 јогурт од ванила

1 банана

1 супена лажица масло од лешник

2-3 листа кељ

SLIKA-3

Коктел 3.

2 стебленца целер

4 моркови

1 јаболка

Свежо цеден сок од 1 портокал

 

Сите овие коктели се подготвуваат во блендер. Содржат голема количина на витамини, анти-оксиданси, протеини…

Многу е важно, преку исхраната да внесувате главно протеини од кои е изградена косата, но и витамин А и Ц, омега 3 – масни киселини, цинк, железо, биотин, селен…

 

Е.С.

 

pic1/ coupons.com

pic2/ fitnessmagazine.com

pic3/ lovingitvegan.com

 

*За примена на препораките во текстовите поврзани со здравје и исхрана, претходно консултирајте се со стручно лице.

*Доколку преземете содржина од mygalalife.com, задолжително е да се постави извор од каде е преземeн текстот.