Подгответе си „superfood“ маска за лице

„Superfood“ маската за лице длабински ја потхранува кожата на лицето, и  го враќа нејзиниот сјај и ѝ овозможува блескав тен.

Подгответе си ја оваа супер маска за лице во домашни услови на следниов начин:

Потребни состојки:

1 супена лажица пире од тиква

1 супена лажица пире од авокадо

½ супена лажица мелен црвен пипер

1 супена лажица мед

SLIKA-2

Начин на подготовка:

Сите состојки ставете ги во еден сад и мешајте сè додека да се соедини смесата. Оваа маска нанесете ја на лицето, вратот и деколтето. Не заборавајте претходно лицето да го изложите на пареа за да можат да се отворат порите на лицето и маската да има поголемо дејство. Исплакнете по 15 минути, а потоа нанесете хидратантна крема за лице.

SLIKA-3

 

Е.С.

 

pic1/care2.com

pic2/ index.hr

pic3/ womendailymagazine.com

 

*За примена на препораките во текстовите поврзани со здравје и исхрана, доколку е потребно, претходно консултирајте се со стручно лице.

*Доколку преземете содржина од mygalalife.com, задолжително е да се постави извор од каде е преземeн текстот.