„Smoothie“ со зелено грозје и киви

Есента е период на превкусни овошја, кои комбинирани заедно можат да се претворат во многу здрави smoothies. Во продолжение погледнете го рецептот за smoothie со зелено грозје и киви, за здрав и свеж почеток на денот.

SLIKA-2

Потребни состојки:

2 супени лажици јогурт

100 гр зелено грозје (излупено)

1 кива

2 супени лажици лимонов сок

2 супени лажици мед

Начин на подготовка:

Сите состојки ставете ги во блендер и изблендирајте. По желба можете да додадете и коцки мраз. Содржината сипете ја во 2 чаши и декорирајте со парчиња грозје и киви.

SLIKA-3

На здравје!

 

Е.С.

 

pic1/ mightieskiwi.com

pic2/ finedininglovers.com

pic3/ youngandraw.com

 

*За примена на препораките во текстовите поврзани со здравје и исхрана, доколку е потребно, претходно консултирајте се со стручно лице.

*Доколку преземете содржина од mygalalife.com, задолжително е да се постави извор од каде е преземeн текстот.